Hamburgerin İcadı – Hamburgeri Kim Buldu?

gölge

Hamburger, iki dilim yuvarlak ekmek arasında koyulan köfte ile tüketilen, fast food yemek listesinin en tepesinde bulunan yiyecektir. Hamburger ekmeğinin içine peynir, turşu, soğan, domates, marul gibi malzemeler, hardal, ketçap, mayonez gibi soslar tercihe göre eklenmektedir.

Hamburgerin bulunuşu tam net olmamakla birlikte konu ile ilgili ilk kayıtlar 1892 yılında Ohioans Charles Menches ve Frank Menches tarafından icat edildiğini işaret etmektedir. 1892 yılında Hamburg’ta yapılan ilçe fuarında sosisli sandviç satan Menches kardeşler, sosis stoklarının bitmesi ile ekmeğin arasına sosis yerine sığır etinden yapılmış köfteleri koyarlar. Bu yeni sandviçin adıda ilk yapıldığı yer olan Hamburg’dan gelmektedir.

Hamburgerin icadı ile ilgili bir başka teori ise, Seymour Toplum Tarihi Kurumu kayıtlarına göre ilk hamburgerin Charlie Nagreen tarafından 1885 yılında Outgamie İlçe Fuarında henüz 15 yaşındayken yaptığını ve sattığını göstermektedir. Connecticut hükümeti ve Kongre kütüphanesi ise hamburgerin mucidi olarak ünlü hamburger restoranı Louis Lunch’ın sahibi Louis Lassen olarak kabul etmektedir.

Diğer bir teoriye göre ise fast food ürünü hamburgerin kökeni Orta Asya’da yaşamış olan Tatar Türkleri’ne dayanır. Tatar Türkleri zamanla çiğ etin piştiğinde daha iyi tüketildiğini, içine baharat ve soğan konduğunda daha lezzetli olduğunu keşfettiler. İlerleyen süreçlerde ortaya Tatar Bifteği çıktı.
Almanya’dan Orta Asya’ya ticaret amacıyla giden bir tüccar Tatar Bifteği’ni görür ve Almanya’nın şimdiki Hamburg kentinde Tatar Bifteği’ni Hamburga ait olduğu görünsün diye “Hamburger” olarak tanıtır.

Kimin bulduğuna dair birçok söylenceye olsa da fast food kültürünün vazgeçilmez bir yiyeceği olduğu kesin.

1940 yılında ise Mcdonalds sadece hamburger satan restoran olarak piyasaya çıkmış ve çıkar çıkmaz popüler olmuştur. Bu fast food zinciri hamburgerin farklı sunumuyla tanınmıştır. Hızlı servis sistemi onunla birlikte yaygınlaşmıştır. Bu sistem sayesinde Mcdonalds restoranında bir yıl içinde milyonlarca hamburger satmıştır.

gölge
gölge

Benzer Yazılar

gölge

Çeşitli Yazılar

Ütünün İcadı İnsanlar giysilerindeki kırışıklıkları giderebilmek için uzun uğraşlar vermişlerdir. Bu uğraşılar sonunda değişik yöntemler... 
Saatin İcadı Saatin insan hayatındaki büyük rolü herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Kolumuzda, cebimizde taşıdığımız, masamızın üzerinde... 
1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda... 
Pi sayısı “π” simgesiyle ifade edilen , matematik biliminde oldukça geniş bir alanda kullanılan ve bilinen insanlık tarihinin en eski dönemlerinden... 
gölge